Kartki flash

Kartki z życzeniami przesyłane przez internet nie dziwią już nikogo. Komunikacja międzyludzka w znacznej mierze przeniosła się już do sieci, a na pewno swoje w niej miejsce znalazła komunikacja niezobowiązująca, traktowana niepoważnie i z przymrużeniem oka.

Dlatego właśnie ogromną popularnością cieszą się elektroniczne kartki internetowe, które są banalne w przygotowaniu, absolutnie nieczasochłonne, darmowe i błyskawiczne. Bezbolesna kultura instant wygrywa z tradycyjnym pisaniem życzeń, wyprawą na pocztę, kupowaniem znaczka, wysyłaniem z kilkudniowym wyprzedzeniem, aby kartka na pewno dotarła do adresata na czas. Internetowy substytut poczty oszczędza nam wielu stresów – wystarczy kilka kliknięć i kartka błyskawicznie ląduje w odpowiedniej skrzynce odbiorczej.

Z uwagi na swój dynamizm, kultura internetu ma jednak to do siebie, że jej propozycje szybko się nudzą. Cały czas musi pojawiać się coś bardziej kolorowego, żywiołowego, rozbudowanego i bardziej zaawansowanego technicznie, aby zadowolić wymagające gusta internautów. Twórcy internetowych kartek nie pozostali głusi na te wołania i zaproponowali kartki urozmaicone – w wersji flash.

Flash to technologia tworzenia animacji komputerowej, co przekłada się na to, że obraz, jaki widzimy na ekranie, jest ruchomy. Flash szeroko używany jest do tworzenia reklam, prezentacji, interaktywnych programów, np. gier. Swoje zastosowanie doskonale znajduje też w kartkach elektronicznych. Twórcy, projektując grafikę, ożywiają niektóre jej elementy, dzięki czemu  możemy mieć kartkę śmieszną, ciekawszą, bardziej sugestywną.

W przypadku popularnych kartek walentynkowych animowanymi elementami są pulsujące serca, misie wysuwające owe serca na grubej łapce, całujące się gołąbki, miauczące kotki lub, co ciekawe, zalotnie mrugające długimi rzęsami krowy.

Wysłanie komuś ożywionej kartki może być bardzo miłym walentynkowym gestem. Zanim się na to zdobędziemy, upewnijmy się, że nasz adresat ma na komputerze zainstalowaną odpowiednią wtyczkę do odtwarzania animacji. W przeciwnym wypadku nasz plan spali na panewce, a krowa pozostanie tylko krową…